Читати
Всеукраїнський семінар-нарада “Облік природного газу та метрологія”
Коли: 17.03.2017
Де: Львів
З 13 до 17 березня цього року у Львові проводився Всеукраїнський семінар-нарада “Облік природного газу та метрологія”
В роботі семінару взяли участь понад сто сімдесят фахівців Нафтогазу (або Компанія), Мінекономрозвитку, ПАТ “УКРТРАНСГАЗ”, ПАТ “Укргазвидобування”, ПАТ “Укрнафта”, ПАТ “Укртранснафта”, а також навчальних, проектних і науково-дослідних закладів, газорозподільних підприємств, вітчизняних та закордонних виробників засобів вимірювальної техніки.
На семінарі заслухано більше ніж 40 доповідей та інформаційних повідомлень про:
-
- чинні в Україні законодавчі, нормативно-правові акти та нормативні документи щодо приладового обліку природного газу, гармонізовані з нормативами Європейського Союзу;
- заходи з впровадження розрахунків за природний газ з урахуванням його енергії;
- хід реалізації заходів щодо вдосконалення приладового обліку природного газу;
- створення системи метрологічного забезпечення витратометрії природного газу в умовах, близьких до робочих;
- впровадження положень Закону України “Про забезпечення комерційного обліку природного газу” та інше.
З метою розповсюдження серед фахівців галузі було видано збірку доповідей.
Під час семінару проходила виставка сучасних засобів вимірювання кількості та фізико-хімічних показників природного газу за участі компаній-виробників обладнання
Під час семінару було проведено екскурсію на найбільше у Європі Більче-Волицько-Угерське підземне сховище природного газу (ПАТ “УКРТРАНСГАЗ”).
На семінарі відзначено:
- При впровадженні в Україні обліку обсягів природного газу в одиницях енергії необхідно ввести зміни до ряду чинних законодавчих та нормативно-правових актів (зокрема в Закон України “Про ринок природного газу”).
- “Методика приведення об’єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу”, затверджена наказом Мінпаливенерго від 26.02.04 №116 та зареєстрована в Мін’юсті 19.03.04 за №346/8945 (далі – Методика) враховує особливості місця монтажу лічильника, температуру навколишнього середовища та атмосферний тиск (висоту над рівнем моря). При виконанні вимог абзацу 2 пункту 6 розділу 1 глави XV Кодексу газорозподільних систем (приведення об’єму газу до стандартних умов) за наявності лічильника з так званим “директивним приведенням” 0°С чи 15°С, об’єм газу (різниця поточних та попередніх показів лічильника) необхідно помножити на коефіцієнти з Методики та додатково на відповідні коефіцієнти 0,9318 чи 0,9829.
- Фахівцями Компанії та інших зацікавленими організаціями розроблено та подано на погодження Правила визначення обсягів природного газу , які ввібрали основні положення європейських нормативів, прийнятих в Україні протягом останніх років (зокрема щодо обліку обсягів природного газу в одиницях енергії).
- Як свідчить проведений аналіз, в Україні на окремо взятому газовикористовуючому об’єкті коливання теплоти згоряння природного газу у більшості випадків знаходиться в межах менше ±1,5% протягом року та менше ±0,7% протягом місяця.
- Природний газ за багато десятків років його використання проявив себе як надзвичайно зручний та оптимальний енергоносій. Актуальним на сьогодні являється визначення оптимальних: фізико-хімічних показників (якості) природного газу, якості послуг із газопостачання та якості (смарт) використання газу. Якість природного газу – це склад, який залежать від походження (родовища) та відповідної підготовки газу. Якість послуг з газопостачання – це дотримання оптимального тиску та очищення газу. Якість використання газу – це ефективне спалювання газу на оптимально підібраному обладнанні.
- В підзаконних актах, зокрема виданих НКРЕКП, доцільно замість виразу “споживання природного газу” застосовувати вираз “використання природного газу”, як прописано в пункті 1 Статті 1 Розділу І Закону України “Про ринок природного газу” (визначення терміну “споживач”).
- Зініційовано заходи з виявлення та притягнення до кримінальної відповідальності виробників та замовників (покупців) лічильників газу, які піддаються несанкціонованому втручанню, зокрема, дії магнітів.
- Розроблено ряд нових засобів та систем вимірювання витрати та ФХП природного газу, засобів повірки, систем збору даних та інше. які були представлені на семінар-нараді.
Круглий стіл на тему «Запровадження в Україні обліку обсягів природного газу в одиницях енергії»
Коли: 6.11.2016
Де: Київ
Під час проведення 14-го Міжнародного форуму «Паливно-енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє», що традиційно відбувся у Києві на початку листопада 2016 року, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» було проведено круглий стіл на тему «Запровадження в Україні обліку обсягів природного газу в одиницях енергії».
У роботі круглого столу взяли участь біля 200 представників: фахівці Нафтогазу, Мінекономрозвитку, Мінерговугілля, ПАТ «Укртрансгаз», ПАТ «Укрнафта», ПАТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укртранснафта», ДП «Укравтогаз», навчальних і науково-дослідних закладів, газорозподільних підприємств, виробників засобів вимірювальної техніки (ЗВТ).
Під час заходу було заслухано та обговорено понад 20 доповідей та інформативних повідомлень щодо таких питань: реалізація заходів з вдосконалення приладового обліку природного газу; нові нормативні документи щодо обліку природного газу в Україні, гармонізовані з нормативами Європейського Союзу; заходи з впровадження розрахунків за природний газ з урахуванням його енергії; хід реалізації рекомендацій попередніх конференцій, семінарів та нарад тощо.
В підсумку проведення круглого столу було зазначено:
- Впровадження в Україні сучасних засобів вимірювання об’єму та фізико-хімічних показників природного газу, підготовка висококваліфікованих фахівців з розроблення та експлуатації цих засобів за останні 15 років значно підвищило достовірність приладового обліку природного газу.
- Фахівцями Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» розроблено та подано на погодження до Мінекономрозвитку та Міненерговугілля проект постанови КМУ «Про затвердження плану заходів із запровадження в Україні обліку природного газу в одиницях енергії».
Планом, зокрема, передбачено:
- В другому кварталі 2017 року запровадження для суб’єктів ринку природного газу одночасного обліку газу в одиницях об’єму, приведеного до стандартних умов (куб. м), а також в одиницях енергії (кВт*год), при цьому оплату за послуги транспортування, зберігання, розподілу та постачання природного газу здійснювати на основі об’єму, приведеного до стандартних умов.
- В другому кварталі 2018 року запровадження взаєморозрахунків між суб’єктами ринку природного газу за обсягами природного газу в одиницях енергії.
- Відповідно до рекомендацій попередніх семінарів з питань обліку природного газу та метрології Компанія спільно з виробниками засобів вимірювальної техніки та НТТУ «Київський політехнічний інститут» підготувала для відправки в технічні навчальні заклади України плакати встановленого взірця з технічними та метрологічними характеристиками ЗВТ, які застосовуються в приладовому обліку природного газу.